Školský poriadok
Základná škola, Komenského 37, 935 41 Tekovské Lužany
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Podľa § 153, ods. 1 zákona 245/2008 školský poriadok vydáva riaditeľ školy po
prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade.
ÚVOD
Na zabezpečenie, harmonizáciu a organizáciu školského života vydáva riaditeľ školy tento školský poriadok, ktorý vychádza zo všeobecne záväzných právnych predpisov, podmienok školy a požiadaviek školskej komunity.
Školský poriadok je súhrnom noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, zákonných zástupcov žiakov a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou.
Dodržiavanie školského poriadku je zárukou dobrého chodu školy a bezpečnosti žiakov aj zamestnancov.
Preto všetci zainteresovaní sú povinní tento poriadok bez výnimky dodržiavať.
Školský poriadok obsahuje tieto kapitoly:
Preambula
Čl. I Organizácia vyučovania
Čl. II Práva žiakov
Čl. III Povinnosti žiakov
Čl. IV Práva zákonných zástupcov
Čl. V Povinnosti zákonných zástupcov
Čl.VI Spoločné ustanovenia
Čl. VII Pravidlá vzájomných vzťahov
Čl. VIII Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov
Čl. IX Príchod žiakov do školy
Čl. X Odchod žiakov zo školy
Čl. XI Správanie žiakov na vyučovaní
Čl. XII Správanie žiakov cez prestávky
Čl. XIII Správanie žiakov mimo školy
Čl. XIV Prevencia a riešenie šikanovania
Čl. XV Dochádzka žiakov do školy
Čl. XVI Povinnosti týždenníkov
Čl. XVII Starostlivosť o školské potreby a zariadenia
Čl. XVIII Reprezentácia školy na vedomostných a športových súťažiach, olympiádach
a záujmovo-umeleckých súťažiach
Čl. XIX Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť na vyučovaní a školských
podujatiach
Čl. XX Výchovné opatrenia
Čl. XXI Správanie žiakov v školskej jedálni
Čl. XXII Dochádzka žiakov do ŠKD
Čl. XXIII Organizácia dištančného vzdelávania
Čl. XXIV Záverečné ustanovenie
Povinnosťou učiteľa je oboznámiť žiakov a ich zákonných zástupcov so školským poriadkom školy na začiatku školského roka i po akejkoľvek zmene či doplnení. Riaditeľ školy nariaďuje urobiť to preukázateľným spôsobom – zápisom do triednej knihy a podpisom žiakov na prezenčnej listine.
Zákonní zástupcovia žiakov majú školský poriadok prístupný na verejne dostupnom mieste na webovom sídle školy www.zstekluzany.edupage.sk
PREAMBULA
Základná škola , Komenského 37, Tekovské Lužany, je škola, ktorá poskytuje základné vzdelanie, je výchovno – vzdelávacím zariadením MŠVVaŠ SR a plní svoje poslanie v územnej pôsobnosti Obce Tekovské Lužany
Ústava Slovenskej republiky zaručuje žiakovi základnej školy právo na bezplatné vzdelanie. Okrem tohto práva má žiak základnej školy celý rad individuálnych práv, ale i povinností súvisiacich predovšetkým s jeho účasťou na výchovno – vzdelávacom procese.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom bezpečne a príjemne stráveným rovnako pre žiakov aj učiteľov.
Škola bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem ako sú Dohovor o právach dieťaťa, Listina základných práv a slobôd ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy.
Z uvedeného dôvodu vydáva riaditeľ školy tento Školský poriadok, ktorý sa opiera o platnú legislatívu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Uplatňovanie školského poriadku v každodennom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole a k plneniu si povinností.
Východiskové predpisy a normy pre vypracovanie školského poriadku:
- Zákon č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
- Zákon č.596/2003 Z. z o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
- Sprievodca školským rokom pre školy a školské zariadenia na príslušný školský rok.
- Vyhláška 223/2022 Z. z – Ministerstva školstva Slovenskej republiky o základnej škole
- Dohovor o právach dieťaťa.
- Smernica č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
- Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a príkaz ministra č. 40 /2021, ktorým sa dopĺňa metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy
- Organizačný poriadok školy.
- Pracovný poriadok.
ČL. I
ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA
- Budova školy sa otvára o 7:15 hod Žiak prichádza do školy najneskôr 15 min .pred začiatkom vyučovania, v odôvodnených ojedinelých prípadoch aj neskôr. Výnimka je pre dochádzajúcich žiakov, pre ktorých je budova otvorená o 7:00.
- Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa.
- V určených priestoroch je žiak povinný sa prezuť do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami.
- Vyučovanie začína zvonením o 7:40 hod.
- Vyučovací deň môže mať najviac 7 vyučovacích hodín . Po skončení vyučovania sa žiaci môžu zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia.
- Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, odborné učebne , dielňa, športový areál školy a vonkajšie priestory.
- Na laboratórnych hodinách, pri pracovnom vyučovaní a pri vyučovaní telesnej a športovej výchovy žiaci majú na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.
- Vo vstupných priestoroch školy, školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľom poverení pedagogickí zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu. Pedagogický dozor je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie.
Organizácia vyučovania:
Hodina
Začiatok
Koniec
Prestávka v minútach
1
07:40
08:25
10
2
08.35
09:20
15
3
09:35
10:20
10
4
10:30
11:15
10
5
11:25
12:10
5
6
12:15
13:00
30
7
13:30
14:15
odchod domov
Obedňajšia prestávka trvá najmenej 30 minút. Obedňajšia prestávka pre žiakov prvého ročníka a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine. Obedňajšia prestávka pre žiakov tretieho ročníka až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.
1.1. Organizácia činnosti v Školskom klube detí ako súčasti školy
- Školský klub detí je výchovno-vzdelávacie zariadenie, ktoré žiakom poskytuje priestor na prípravu na vyučovanie a pre oddych v čase mimo vyučovania.
- Školský klub detí sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.
- Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke a spôsobe popoludňajšieho odchodu rodič oznamuje škole písomne. Zo ŠKD alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť.
- Odchod žiakov zo ŠKD v popoludňajších hodinách prebieha od 12:30 do 16:00 hod.
- Z činnosti ŠKD možno žiaka uvoľniť len na základe ospravedlnenia rodiča alebo choroby.
- Žiak, ktorý bez ospravedlnenia vynechá dochádzku 5 po sebe nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci, môže byť vyradený zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.
- Žiak môže byť zákonným zástupcom prihlásený a odhlásený zo ŠKD vždy2 dní pred ukončením mesiaca. Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami určenými týmto školským poriadkom.
ČL. II.
PRÁVA ŽIAKOV
1. Žiak má právo na vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu uvedenom zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2. Žiak má právo na plnohodnotné vzdelanie bez ohľadu na rasu, náboženstvo, pohlavie, národnosť, postavenie či majetkové pomery rodičov.
3. Žiak má právo na rešpektovanie svojej osobnosti a zdravotného stavu zo strany spolužiakov i učiteľov v zmysle všeobecných ľudských práv.
4. Žiak má právo na bezplatné zapožičiavanie edukačných publikácií na povinné vyučovacie predmety okrem pracovných zošitov,
5. Žiak má právo zúčastňovať sa všetkých akcií organizovaných školou v čase vyučovania i mimo neho, pokiaľ sú tieto akcie určené jeho triede, ročníku, vekovej kategórii so súhlasom triedneho učiteľa.
6. Žiak má právo na lekárske vyšetrenie počas vyučovania, pokiaľ nie je možné uskutočniť ho v inom čase.
7. Žiak má právo na zrozumiteľný výklad učiva na úrovni jeho vekovej skupiny.
8. Žiak má právo na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom.
9. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
10. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku k objasneniu danej problematiky a žiadať na ňu odpoveď.
11. Žiak má právo na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených školským zákonom č. 245/2008 Z. z. podľa § 24.
12. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
13. Žiak má právo na:
a) objektívne hodnotenie
b) vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom
c) dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia
14. Žiak má právo stravovať sa v školskej jedálni, navštevovať ŠKD /ak vyhovie kritériám prijatia/ a využívať ďalšie služby poskytované školou pokiaľ dodržiava príslušné organizačné pokyny a predpisy.
15. Žiaci majú právo vytvoriť orgány žiackej samosprávy a majú právo na aktívny a otvorený dialóg s triednym učiteľom a s vedením školy.
16. Žiak má právo na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní, má právo na dodržiavanie základných psychohygienických noriem.
17. Naplnenie práv neplnoletého žiaka vo viacerých prípadoch zabezpečuje jeho zákonný zástupca.
18. Žiaci majú práva podľa Dohovoru o právach dieťaťa (prijatá Valným zhromaždením OSN 20. 11. 1989, ku ktorej sa pripojila i bývalá ČSFR dňa 30. 9. 1990).
19. Žiak má právo vedieť po ústnom vyskúšaní výsledok hodnotenia ihneď.
20. Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní. Na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka k nahliadnutiu.
21. Termín na vykonanie písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút, prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. V jednom dni môže žiak robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
22. Žiak má právo, aby sa pri určovaní stupňa prospechu hodnotila kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Vzhľadom na to sa stupeň prospechu neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, ale prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok a na kvalitu práce žiaka na vyučovaní.
23. Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období.
24.Žiak je hodnotený na základe metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, príkazu ministra č. 40/2021, ktorým sa dopĺňa metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a zákona č. 245/2008 Z.z. - §54 až 57.
25. Žiak má právo ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu na jej začiatku zo závažného dôvodu.
26. Žiak má právo požiadať od výchovného poradcu a koordinátora prevencie drogových závislostí o sprostredkovanie odborno-poradenskej, metodickej a informačnej pomoci.
27. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany pedagógov, ostatných zamestnancov školy a spolužiakov, má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, šikanovania, týrania a zneužívania.
28. Žiak má právo, aby disciplinárne opatrenia, ktoré sa voči nemu vykonávajú, boli zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.
29. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby, výchovno-vzdelávacieho programu školy a možností, ktoré pre žiaka ponúka. Každý žiak má právo poznať vnútorný poriadok školy zahrňujúci práva a povinnosti žiakov. Škola vytvára možnosti na uľahčenie vzdelávania prístup žiakov k informáciám . Zároveň je v škole neprípustné šíriť informácie, ktoré by mohli ohrozovať zdravý telesný alebo duševný život žiakov a ohrozovať ich morálku.
30. Žiak má právo na ochranu súkromia, cti a povesti - vyjadrenia učiteľa týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakov a ich zverejňovanie nemôžu urážať a ponižovať. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje treba chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do rodinných vzťahov žiaka, porušovať listové tajomstvo , vystavovať žiaka ponižujúcim prehliadkam.
31. Žiak má právo na ochranu a pomoc - dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc. Preto má žiak právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov, na ochranu pred šikanovaním. Za prejavy šikanovania sa považuje:
a) fyzické:
t. j. telesný kontakt medzi ľuďmi- strčenie, zakopnutie, kopanie, bitie, sexuálne obťažovanie
b) verbálne:
urážanie, zastrašovanie, zosmiešňovanie, homofóbné alebo rasistické poznámky..
c) skryté šikanovanie:
t. j. za chrbtom osoby, pričom účelom je zničiť povesť osoby, spôsobiť poníženie napr. vytváraním lží, nelichotivými, dehonestujúcimi vtipmi..
d) kyberšikana:
čiže šikanovanie v online priestore
Žiak sa v týchto prípadoch môže obrátiť na ktoréhokoľvek zamestnanca školy, najmä však vyučujúceho, triedneho, prípadne dozor konajúceho učiteľa.
32. Žiak má právo na ochranu pred drogovými závislosťami. V priestoroch školy, školského areálu a tiež na akciách organizovaných školou platí zákaz fajčenia /vrátane elektronických cigariet a žuvacieho tabaku/, zákaz prinášať do školy alebo na školské akcie alkoholické nápoje / aj nealkoholické nápoje rôzne druhy piva, vína, šampanského a pod./, drogy a požívať ich, ponúkať, predávať alebo inak rozširovať! Porušenie týchto opatrení bude považované za porušovanie školského poriadku a udelené výchovné opatrenie podľa článku XX. tohoto poriadku. K riešeniu problému budú pozývaní rodičia, poprípade soc. kurátor a polícia.
ČL. III
POVINNOSTI ŽIAKOV
1. Žiak je povinný dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy.
2. Žiak je povinný ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy.
3. Žiak je povinný rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
4. Osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky poskytované školou, pripravovať sa na tvorivú prácu a ďalšie štúdium. Žiak je zodpovedný za svoje výchovno-vyučovacie výsledky počas celej školskej dochádzky a preto chodí na hodiny vždy riadne pripravený.
5. Dochádzať do školy pravidelne a včas podľa stanoveného rozvrhu hodín alebo pokynov zodpovedného vyučujúceho a zúčastňovať sa na vyučovaní všetkých povinných aj nepovinných predmetov, resp. krúžkovej činnosti, na ktoré sa prihlásil.
6. Chrániť vlastné zdravie, zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok a pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí. Dodržiavať prevádzkové poriadky v odborných učebniach, dielni, a v priestoroch areálu školy.
7. Ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotný problém.
8. Zachovávať osobnú hygienu a hygienu prostredia, byť v škole vhodne a čisto upravený tak, aby nevzbudzoval svojím zovňajškom pohoršenie (vylučujú sa neprimerane krátke odevy
a neprimerane veľké výstrihy, odhalená brušná časť tela, neprimerane nízky pás nohavíc
odhaľujúci intímne časti tela, odevy s aplikáciami a nápismi, ktoré sú proti spoločenskej etike prezentujú agresivitu, rasizmus, násilie, ideológie, ktoré akýmkoľvek spôsobom porušujú základné ľudské práva a slobody (fašizmus, nacizmus, komunizmus), alebo vulgarizmy, ktoré majú hanlivý či neslušný obsah. V škole je neprípustná výrazne viditeľná úprava dekoratívnou kozmetikou, vrátane nápadných tmavých lakov na nechty, piercingu a tetovania. Vo vnútri školy sa zakazuje nosiť akúkoľvek pokrývku hlavy (čiapku, šiltovku, kapucňu, a pod.)Vo všetkých odborných učebniach, na hodinách telesnej výchovy, technickej výchovy musia žiaci nosiť oblečenie a obuv podľa pokynov vyučujúceho.
9. Šetriť školský majetok a zariadenie, chrániť ich pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami.
10. Dodržiavať vyučovací čas, rozsah prestávok a plniť ďalšie pokyny školského poriadku. Po zazvonení je povinný sadnúť si na svoje miesto pripraviť si pomôcky na hodinu a počkať do príchodu učiteľa.
11. Zúčastňovať sa triednických hodín, dodržiavať pravidlá, dohodnuté v rámci triednických hodín.
12. Zúčastňovať sa školských akcií, organizácia ktorých vyplýva so Školského vzdelávacieho programu alebo Plánu práce školy na príslušný školský rok.
13. Uviesť na každom zošite čitateľne a na viditeľnom mieste názov predmetu, školský rok, triedu, svoje meno a priezvisko.
ČL. IV
PRÁVA ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
1. Zákonný zástupca má právo:
- na slobodnú voľbu školy pre svoje dieťa,
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom vedomosti
v súlade s princípmi a cieľmi Zákona NR SR č.245/2008 ( školský zákon),
- na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka k nahliadnutiu.
- oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom, výchovno-vzdelávacím
programom školy a školským poriadkom, byť informovaný o výchovno-vzdelávacích
výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní,
- byť prítomný na vyučovacej hodine po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy a za
podmienok ním ustanovených,
- vyjadrovať sa k Školskému vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov
školskej samosprávy,
- požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak:
a) má pochybnosti o správnosti hodnotenia,
b) žiak bol v predmete hodnotený stupňom nedostatočný,
- byť prítomný na komisionálnom skúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase
riaditeľa školy,
- byť písomne upozornený na porušenie školského poriadku svojím dieťaťom,
- prostredníctvom informovaného súhlasu sa spolupodieľať na zabezpečovaní práv
a bezpečnosti svojho dieťaťa.
ČL. V
POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
Zákonný zástupca žiaka je povinný:
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie
školských povinností,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským
poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno -
vzdelávacie potreby,
- informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa,
jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať
vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne alebo svojou nedbanlivosťou zavinil,
- zabezpečiť v plnom rozsahu plnenie povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa.
ČL. VI
SPOLOČNÉ USTANOVENIA
Podľa šk. zákona 245/2008 §144 a §144a:
Práva a povinnosti dieťaťa, žiaka a jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia
1 Dieťa alebo žiak má právo na
a) rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
b) bezplatné vzdelanie v základných školách a v stredných školách,80)
c) bezplatné vzdelanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, v materskej škole, ktorá je štátnou školou,
d) vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,
e) inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup rešpektujúci jeho rôzne výchovno-vzdelávacie potreby, schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom,
f) bezplatné zapožičiavanie edukačných publikácií na povinné vyučovacie predmety okrem pracovných zošitov,
g) úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
h) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
i) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
j) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
k) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
l) na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom,
m) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
n) na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených týmto zákonom podľa § 24,
o) náhradu škody, ktorá mu vznikla pri výchove a vzdelávaní alebo v priamej súvislosti s nimi; toto ustanovenie sa nevzťahuje na škodu podľa osobitného predpisu.80a)
2 Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
3 Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne edukačné publikácie, multimediálne pomôcky a špeciálne kompenzačné pomôcky; nepočujúcim deťom a žiakom sa zabezpečuje právo na vzdelávanie v slovenskom posunkovom jazyku ako ich prirodzenej komunikačnej forme;14) nevidiacim deťom a žiakom sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie s použitím Braillovho písma; deťom a žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie prostredníctvom náhradných spôsobov dorozumievania.
4 Dieťa alebo žiak je povinný
a) neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
b) dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia,
c) chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,
d) chrániť pred poškodením edukačné publikácie, ktoré im boli bezplatne zapožičané,
e) pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak tento zákon neustanovuje inak,
f) konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
g) ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia,
h) rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
5 Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
6 Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia má právo
a) žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,
b) oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
c) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
d) na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
e) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,
f) vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
g) byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
7 Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný
a) vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
b) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
c) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
d) informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
e) nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
8 Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
9 Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
10 Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
11.Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
12. Ustanovenia v odsekoch 1 až 11 sa vzťahujú na osoby vo výkone väzby a osoby vo výkone trestu odňatia slobody primerane tak, aby sa ich vzdelávanie zabezpečovalo v súlade s osobitnými predpismi.28)
§ 144a
1 Na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, o ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa alebo neplnoletého žiaka, ak odsek 2 neustanovuje inak.
2 Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa alebo neplnoletého žiaka podľa odseku 1 sa nevyžaduje, ak
a) jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená,
b) jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa, alebo
c) vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa.80b)
3 Rozhodnutia, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania, vydané podľa Správneho poriadku sa doručujú obom zákonným zástupcom dieťaťa alebo neplnoletého žiaka. Ak je v podaní uvedená doručovacia adresa len jedného zákonného zástupcu, nepovažuje sa to za nedostatok podania. Ak je v podaní uvedená doručovacia adresa len jedného zákonného zástupcu, riaditeľ školy nie je povinný druhú doručovaciu adresu zisťovať a rozhodnutie sa doručuje len na známu doručovaciu adresu. Ak majú obaja zákonní zástupcovia rôznu doručovaciu adresu, rozhodnutie sa doručuje každému zákonnému zástupcovi osobitne.
4 Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že písomnosti podľa odseku 1 podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutia podľa odseku 3 sa doručujú iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy.
ČL.VII
PRAVIDLÁ VZÁJOMNÝCH VZŤAHOV
Pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy:
· spravodlivosť a objektívnosť
· morálnosť a slušnosť
· vzájomný rešpekt a úcta
· zodpovednosť a trpezlivosť
· tolerancia a kolegiálnosť
· úcta navzájom i k sebe samému
· rovnosť šancí pre všetkých
· kamarátstvo a ochota pomôcť
A/ Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy
- Žiaci školy navzájom dodržiavajú zásady slušnosti a dobrých mravov.
- Žiaci sa k sebe správajú v duchu tolerancie a kamarátstva. Žiaci si navzájom pomáhajú.
- Žiaci sa vzájomne rešpektujú.
- Žiaci netolerujú medzi sebou prejavy správania, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť alebo zastrašiť iného žiaka.
- Žiadny žiak svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne pracovať.
B/ Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy a pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami školy
- Žiaci a zamestnanci školy pri vzájomnom kontakte dodržujú zásady slušnosti a morálky.
- Žiaci oslovujú pracovníkov školy: pán riaditeľ, pani učiteľka, pán učiteľ, pani upratovačka .
- Žiaci pri stretnutí so zamestnancami školy zdravia pozdravom „Dobrý deň.“, „Dobré ráno.“, „Dovidenia.“.
- Žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny pozdravom. Rovnako zdravia, keď do triedy vstúpi počas hodiny iný učiteľ alebo dospelá osoba (okrem hodín telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, informatiky, praktických cvičení a pri písaní kontrolných prác). Pri ich odchode sa žiaci odzdravia.
-
- Žiaci zdravia všetkých zamestnancov školy.
- Žiaci a zamestnanci školy sa navzájom rešpektujú.
- Pedagogickí zamestnanci pri vyučovacom procese prejavujú zodpovednosť, trpezlivosť, objektívnosť a zásadovosť.
- Žiak, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté v dôsledku nedodržania zásady rovnakého zaobchádzania, môže sa domáhať prostredníctvom jeho zákonného zástupcu právnej ochrany na súde podľa zákona č. 365/2004 Z.z. (antidiskriminačný zákon). Škola nesmie žiaka postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje v zmysle tohto zákona svoje práva.
ČL.VIII
Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov
- Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov v zmysle Zákona č. 317/2009 Z.z.:
- 1. Pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti má právo na:
- a) zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností, najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, žiakov, rodičov a iných osôb,
- b) ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti,
- c) účasť na riadení školy a školského zariadenia prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch školy a školského zariadenia,
- d) predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho alebo výchovného programu,
- e) výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a sebarozvoj žiakov a rozvoj ich kompetencií,
- f) kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj za podmienok ustanovených týmto zákonom a v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva,
- g) objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti.
- 2. Pedagogický zamestnanec je povinný:
- a) chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu,
- b) zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave žiakov a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
- c) rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
- d) podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie ustanovenej osobitným predpisom,
- e) usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu žiaka,
- f) pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti,
- g) podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho alebo výchovného programu,
- h) udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,
- i) vykonávať pedagogickú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho alebo výchovného programu,
- j) poskytovať žiakovi alebo jeho zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc súvisiacu s výchovou a vzdelávaním.
- 3. Pedagogický zamestnanec nesmie žiadať a prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti. To sa nevzťahuje na obvyklé dary (napríklad na prijatie drobného daru z príležitosti Dňa učiteľov, skončenia školského roku a pod.).
ČL. IX
PRÍCHOD ŽIAKOV DO ŠKOLY
1. Žiaci prichádzajú na vyučovanie 15 minút pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny.
2. Do školskej budovy vchádzajú žiaci určenými vchodmi.
3. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako je to určené v bode 1, sa pod konajúcim dozorom zdržujú v triedach a pripravujú sa na prvú vyučovaciu hodinu.
4. Žiaci si pred vstupom do budovy dôkladne očistia obuv. Prezúvajú sa v šatni, do čistých, hygienicky nezávadných prezuviek, s podrážkou, ktorá nezanecháva šmuhy na podlahe. . Za prezuvky sa nepovažujú tenisky, botasky, či iná obuv určená na športovanie. Vrchné oblečenie bundy, kabáty a pod. si odkladajú do skriniek. V prípade zlého počasia dážď, sneh si tieto veci berú do tried na vysušenie.
5. Žiaci odchádzajú do tried až na pokyn dozor konajúceho učiteľa. Vrchný odev a topánky si uložia do skriniek v šatni. Vo vreckách vrchného odevu si nenechávajú cenné veci, škola neručí za ich stratu či odcudzenie.
6. Ak majú žiaci prvú vyučovaciu hodinu v inej učebni ako je kmeňová trieda, zhromaždia sa vo svojej triede, kde si uložia svoje veci a ďalej postupujú podľa pokynov vyučujúceho daného predmetu.
7. Prechádzať do inej učebne ( jazykovej učebne atď.) môžu žiaci iba na pokyn a v sprievode vyučujúceho.
8. Na popoludňajšie vyučovacie hodiny čakajú žiaci na vyučujúceho na dolnej chodbe školy ak to vyučujúci neurčí inak. Do triedy vchádzajú v sprievode vyučujúceho.
9. Po skončení popoludňajšieho vyučovania odprevadí vyučujúci žiakov do šatne a po prezutí žiaci opustia budovu školy.
10. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené prichádzať do školy na kolieskových korčuliach, , skateboardoch , elektrických kolobežkách a iných elektrických a motorových dopravných prostriedkoch. Žiak nemá dovolené si tieto prepravné prostriedky vziať do triedy.
ČL. X
ODCHOD ŽIAKOV ZO ŠKOLY
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, očistí si svoje pracovné miesto od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
2. Na pokyn vyučujúceho žiaci opustia triedu a pod jeho vedením odídu do šatne, kde sa prezujú a v sprievode vyučujúceho opustia budovu školy.
3. Po skončení dopoludňajšieho vyučovania sa žiaci nesmú zdržiavať v triede bez pedagogického dozoru.
4. Žiaci ročníkov 5.-9.ročníka čakajúci na autobus sa zdržiavajú v priestoroch autobusovej zastávky tak, aby svojím správaním neohrozovali seba, ostatných čakajúcich ako aj účastníkov cestnej premávky. Škola za nich nepreberá zodpovednosť. Žiakovi 1-4 ročníka. vyprevádza na zástavku učiteľka , poprípade vychovávateľka.
5. Žiaci, ktorí čakajú v budove školy na popoludňajšie vyučovanie, sa zdržiavajú na dolnej chodbe a rešpektujú pokyny dozorkonajúceho pedagóga.
6. Za žiakov navštevujúcich ŠKD preberá zodpovednosť vychovávateľka, ktorá si žiakov preberie po poslednej vyučovacej hodine od vyučujúcej. V prípade, že v čase ukončenia vyučovania už prebieha výchovná činnosť v ŠKD, odvedie vyučujúca žiakov do príslušného oddelenia ŠKD. Zodpovednosť vyučujúcej za žiaka sa končí odovzdaním žiaka vychovávateľke.
7. Za bezpečnosť žiakov, ktorí čakajú na krúžkovú činnosť, je zodpovedný vedúci záujmového krúžku. Tento je povinný poučiť žiakov o správaní a určiť miesto, na ktorom sa žiaci môžu zdržiavať.
8. Žiaci sa nesmú zdržiavať v čase mimo vyučovania v priestoroch školských budov.
9. Škola nenesie žiadnu zodpovednosť za bezpečnosť a správanie žiakov, ostatných detí a dospelých zdržiavajúcich sa v čase mimo vyučovania na multifunkčných ihriskách a v areáli školy.
ČL. XI
SPRÁVANIE ŽIAKOV NA VYUČOVANÍ
1. Základným dokladom žiaka je žiacka knižka . Žiaci sú povinní nosiť ju sústavne do školy. Žiacka knižka je opečiatkovaná obdĺžnikovou pečiatkou školy a podpísaná triednym učiteľom. Pod podpisom triedneho učiteľa sú vzorové podpisy zákonných zástupcov žiaka. V školskom roku 2022/2023 sa zavádza elektronická žiacka cez aplikáciu EduPage, do ktorej budú vpisovať známky, poznámky všetci vyučujúci. Tým sa zlepší kontrolovateľnosť vo výchovno vzdelávacom procese.
2. Poškodenie, či stratu žiackej knižky sú žiaci bezodkladne povinní hlásiť triednemu učiteľovi a zabezpečiť si novú žiacku knižku.
3. Žiaci prichádzajú na vyučovanie a všetky školské podujatia načas a to 15 minút pred ich začiatkom, riadne pripravení, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebujú na vyučovanie. Veci potrebné na hodinu si pripravia cez prestávku, ostatné veci majú v zavesených aktovkách.
4. Ak sa žiaci na vyučovanie nepripravia alebo nemajú domácu úlohu, ospravedlnia sa vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny, pričom uvedú dôvod svojej nepripravenosti. Vyučujúci po zvážení dôvodu nepripravenosti môže akceptovať alebo neakceptovať ospravedlnenie .Ospravedlnenie v priebehu hodiny nebude akceptované.
5. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole. V prípade, že vyučujúci zistí, že žiak odpísal domácu úlohu od spolužiaka, postupuje tak, ako keby žiak úlohu nemal.
6. Na začiatku každej vyučovacej hodiny sedí žiak na mieste určenom zasadacím poriadkom, pripraví si učebné pomôcky, zošity, učebnice a pokojne očakáva príchod vyučujúceho.
7. Žiaci nesmú svojvoľne meniť zasadací poriadok.
8. Každý žiak má v triede svoje miesto. Zodpovedá za poriadok a čistotu tohto miesta.
9. Žiak je povinný šetriť učebnice, učebné pomôcky, zariadenie tried, kabinetov, špeciálnych učební, vrátane samotnej budovy, areálu školy a jeho vybavenia.
10. Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je žiak prostredníctvom svojho zákonného zástupcu povinný v plnej miere uhradiť alebo dať do pôvodného stavu. Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu uhradí celý kolektív triedy, preto je v záujme triedy, aby žiaci spolupracovali pri odhalení vinníka.
11. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu , výška úhrady za poškodenie stanoví na základe Vyhlášky č. 527/2021 Ministerstva školstva , vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o edukačných publikáciách.
12. Ak žiak učebnicu stratí, sa výška úhrady za poškodenie stanoví na základe Vyhlášky č. 527/2021 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o edukačných publikáciách.
13. Žiaci majú zakázané manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi a audiovizuálnymi pomôckami.
14. Žiaci majú zakázané zapínať elektrické prístroje a zariadenia.
15. Do odborných učební, dielne, vstupujú žiaci len na pokyn a v prítomnosti vyučujúceho a dodržujú vnútorný prevádzkový poriadok týchto priestorov.
16. Žiaci na vyučovaní sedia slušne, pozorne sledujú výklad učiteľa i odpovede žiakov, aktívne pracujú, nenašepkávajú, neodpisujú a nevyrušujú.
17. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
18. V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania podľa Čl. XX. tohoto poriadku.
19. Keď do triedy vstúpi dospelá osoba žiaci pozdravia postavením sa. Pri jej odchode z triedy pozdravia rovnakým spôsobom. Na hodinách TSV, THD, VYV, praktických cvičení a počas písania kontrolných prác žiaci nezdravia.
20. Na hodiny TSV sa žiak prezlieka do čistého cvičného úboru podľa pokynov učiteľa TSV.
21. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od rodičov v žiackej knižke. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TSV predložiť potvrdenie od lekára.
22. Žiaci nesmú v priebehu vyučovacích hodín a prestávok bez súhlasu vyučujúceho alebo triedneho učiteľa opustiť učebňu alebo budovu školy.
23. Žiaci do školy nenosia predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebujú. Ak vyučujúci takýto predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti ho žiakovi po skončení vyučovania.
24. V prípade straty či poškodenia takýchto predmetov škola nerobí žiadne opatrenia.
25. V prípade, že žiaci donesú do školy väčší obnos peňazí na pokyn učiteľa (za výlet, exkurziu a pod.) postupujú pri odovzdávaní peňazí podľa pokynov učiteľa. Ak však žiak vlastnou nedbalosťou neodovzdá učiteľovi prinesené peniaze, škola nezodpovedá za ich stratu či odcudzenie.
26. Mobilný telefón nosia žiaci do školy iba na vlastnú zodpovednosť. Mobil musí byť počas vyučovacích hodín vypnutý. Taktiež musí byť vypnutý aj počas prestávok. Mobilný telefón počas pobytu v škole žiak uchováva u svojho triedneho vyučujúceho v prípade jeho neprítomnosti je to u vyučujúceho, ktorý ho zastupuje. Mobilný telefón žiaka počas pobytu v škole sa uchováva v uzamykateľnej skrinke slúžiacej výlučne na odkladanie telefónov, ktorá je umiestnená na dolnej chodbe školy. Výnimku nosenia telefónu môže udeliť len riaditeľ školy aj to len vo výnimočných prípadoch.
27. V prípade nutnosti použitia mobilného telefónu žiak vyhľadá triedneho učiteľa, prípadne dozor konajúceho učiteľa a oboznámi ho so situáciou. Ten po zvážení situácie, v súrnych prípadoch, môže udeliť súhlas vo svojej prítomnosti žiakovi telefón použiť. Triedny učiteľ nie je povinný na žiadosť žiaka telefonovať rodičom.
28. Pri porušení tohto zákazu má vyučujúci právo mobilný telefón žiakovi zobrať a môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení podľa ČL XX. tohto poriadku.
29. Pri prvom porušení bodu 26. urobí učiteľ o priestupku zápis do EKŽ alebo do žiackej knižky a odovzdá mobil žiakovi po skončení vyučovania. Pri opakovaných priestupkoch odovzdá učiteľ mobil len zákonnému zástupcovi, ktorý je povinný si po mobilný telefón prísť osobne do školy.
30. Rovnaké pravidlá platia i pre prehrávače –MP3, tablety, iPhony... Je zakázané dobíjať mobilné telefóny a iné zariadenia v škole.
31. Je prísne zakázané, aby žiaci počas pobytu v škole svojvoľne vytvárali fotodokumentáciu a videodokumentáciu z tried, priestorov školy, seba, či svojich spolužiakov, prípadne zamestnancov školy.
32. Žiaci nenosia do školy väčšie sumy peňazí a cenné predmety (napr. drahé šperky, elektronické hračky, audio-video techniku, fotoaparáty) a to nielen z hľadiska možnej straty, poškodenia alebo zničenia, ale aj z dôvodu, že tieto predmety odpútavajú pozornosť a narúšajú výchovno-vzdelávací proces. V takomto prípade môže vyučujúci predmety odobrať a vrátiť ich rodičovi žiaka. V prípade straty či poškodenia takýchto predmetov škola nerobí žiadne opatrenia.
33. a) Žiak je povinný počas neospravedlnenej neprítomnosti na vyučovaní využiť pomoc spolužiakov, prípadne s vyučujúcim konzultovať a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o prebratej látke počas neprítomnosti v škole, odpísať si poznámky a informovať sa o domácich úlohách. Len takto môže byť jeho nepripravenosť na vyučovanie ospravedlnená.
b) Ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu, základná informácia
o prebranom učive sa poskytuje rodičom žiaka, inej fyzickej osobe ako rodičovi, ktorá má žiaka
zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia
súdu, alebo zástupcovi zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné
opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia
slobody (ďalej len „zákonný zástupca“) prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným
dohodnutým spôsobom.34. Žiaci nesmú sedieť za katedrou a manipulovať s vecami , ktoré patria vyučujúcim a triednou dokumentáciou (triedna kniha ) a prepisovať údaje v žiackej knižke.
35. Všetky potvrdenia a písomnosti si žiaci vybavujú výlučne prostredníctvom triedneho učiteľa.
36. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku , škole v prírode dodržiavajú žiaci pokyny vedúceho tohto podujatia a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržujú určené termíny miesta a času sústredenia.
37. Pobyt žiakov v priestoroch školy je možný iba v dobe vyučovania podľa rozvrhu hodín, počas záujmových činností alebo pri činnostiach organizovaných školou.
38. Ak žiak zistí stratu pomôcok či predmetov, ktoré súvisia s vyučovacím procesom alebo sú nevyhnutne potrebné pre jeho pobyt v škole, ohlási to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke.
39. Žiaci si nesmú brať prístroje či iné zariadenia patriace škole mimo školy bez súhlasu riaditeľa školy.
40. Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu v čistote. V prípade nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe, popísaných lavíc a stoličiek a iného znečistenia triedny učiteľ zabezpečí raz za mesiac jeho odstránenie žiakmi triedy.
41.Ak žiak svojim konaním úmyselne poškodí školský majetok, škodu ním spôsobenú odstráni , alebo uhradí jeho zákonný zástupca na vlastné náklady.
42. Žiak počas vyučovania nekonzumuje žiadne potraviny, pochutiny všetkého druhu./ napr. chipsy , cukríky, žuvačky apod / . Tekutiny má povolené konzumovať so súhlasom vyučijúceho, pričom fľaša s nápojom sa nesmie nachádzať na lavici.
ČL. XII
SPRÁVANIE ŽIAKOV CEZ PRESTÁVKY
1. Počas malých prestávok žiaci zostávajú v triede. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny. Žiak využíva na desiatu prestávky po druhej a tretej vyučovacej hodine.
Počas prestávok majú zakázané žiaci navštevovať svojich spolužiakov v iných triedach !!!
2. Cez prestávky chodia určení žiaci/ spravidla týždenníci/ pre pomôcky podľa pokynov vyučujúcich, pripravia tabuľu a písacie potreby na ňu/kriedy , popisovače/. Počas prestávok dbá žiak na svoju bezpečnosť. Dodržiava pokyny dozor konajúcich učiteľov.
3. Vykláňať sa zo zábradlia na schodištiach, šmýkať sa po nich, skákať zo schodov, sedieť na nich, sedieť na radiátoroch, naháňať sa a vykláňať sa z okien a vyhadzovať z nich akékoľvek predmety je prísne zakázané.
4. Manipulovať s oknami, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach a triedach môžu žiaci len na pokyn a so súhlasom učiteľa.
5. Ak majú žiaci vyučovanie v odborných učebniach, vezmú si potrebné veci a disciplinovane čakajú pred triedou na učiteľa, ktorý ich odvedie.
6. Veľká prestávka slúži na regeneráciu síl žiakov aj učiteľov. V jarnom a letnom období je možné veľkú prestávku tráviť na školskom dvore. V takomto prípade sú žiaci povinní dodržiavať pokyny dozor konajúcich učiteľov.
7. Na veľkú prestávku s pobytom vonku sa žiaci disciplinovane presúvajú podľa pokynov učiteľov do vyhradených priestorov v školskom areáli, pri veľmi zlom počasí sú v triedach školy. Vyhradené priestory je zakázané opúšťať. Veľkú prestávku žiak zostáva v triedach. Využíva na na desiatu a regeneráciu, riadi sa pokynmi dozor konajúcich učiteľov a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov. Koniec veľkej prestávky sa žiaci riadia pokynmi dozor konajúcich učiteľov.
8. Žiak má aj cez prestávky vystupovať voči dospelým slušne (voči pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom), ako aj voči spolužiakom.
9. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom. Pri porušeniach tohto bodu je na riešenie prizvaný zákonný zástupca, sociálny kurátor, prípadne polícia. Za opakované porušenia tohto bodu je žiakovi navrhnuté jedno z výchovných opatrení alebo znížená známka zo správania podľa Čl. XX tohoto poriadku.
10. Žiak nesmie v čase prestávky bez súhlasu pedagóga opustiť budovu školy.
11. Návštevy cudzích osôb cez prestávky sú zakázané.
12. V osobných veciach sa žiak obracia na triedneho učiteľa (v jeho neprítomnosti na určeného učiteľa) alebo vedenie školy.
13. Na dvere zborovne žiak klope iba vo výnimočnom prípade, ak nie je na chodbe učiteľ, ktorý vykonáva dozor.
14. Vstup žiakov do kabinetov a zborovní je dovolený len v prítomnosti učiteľa.
15. Cez obedňajšiu prestávku medzi 6. a 7. hodinou môže žiak opustiť budovu školy len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu, ktorý preukáže triednemu učiteľovi, a rovnako tiež vyučujúcemu s ktorým má žiak 7. hodinu.
ČL. XIII
SPRÁVANIE ŽIAKOV MIMO ŠKOLY
1. Žiaci sú povinní slušne sa správať aj v mimovyučovacom čase, počas voľných dní a školských prázdnin.
2. Chránia si svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbajú o bezpečnosť na ulici a dodržujú dopravné predpisy.
3. Žiaci základnej školy navštevujú podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov. Vo večerných hodinách sa na verejných, kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach zúčastňujú iba v sprievode rodičov alebo inej dospelej osoby.
4. Používanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je i v mimovyučovacom čase prísne zakázané.
5. Za správanie žiakov mimo školy v mimovyučovacom čase plne zodpovedá zákonný zástupca žiaka.
ČL. XIV
PREVENCIA A RIEŠENIE ŠIKANOVANIA
- Charakteristika šikanovania
Šikanovaním je akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je
ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a
opakované použitie násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa nevedia alebo nemôžu
brániť. Šikanovanie môže zanechať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
Znaky šikanovania
· Úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
· agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
· opakované útoky,
· nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Prejavy šikanovania:
· fyzické útoky,
· urážlivé prezývky,
· nadávky,
· posmech,
· tvrdé príkazy vykonať určitú vec proti svojej vôli,
· odcudzenie veci, prehliadanie a ignorovanie obete
kyberšikanovanie
Kyberšikanovaním je priama forma šikanovania, pri ktorej ide o zneužitie informačno-komunikačných technológií (najmä telefónu, tabletu, internetu a sociálnych sietí) na úmyselné ohrozenie, ublíženie alebo zastrašovanie, pričom sa často vyskytuje v spojení s inými formami šikanovania.
(5) Kyberšikanovanie má najčastejšie tieto znaky
a) sociálna prevaha alebo psychická prevaha agresora, nie je nutná fyzická
prevaha,
b) agresor vystupuje často anonymne,
c) útok nevyžaduje fyzický kontakt agresora a obete,
d) agresor spravidla nevidí priamu emocionálnu reakciu obete na útok s
ohľadom na anonymitu a odstup, ktoré informačno-komunikačné
technológie umožňujú,
e) útoky sa šíria prostredníctvom internetu podstatne rýchlejšie ako inými
spôsobmi,
f) útoky sú prístupné veľkému množstvu osôb,
g) agresor je schopný uskutočniť útok z rôznych miest,
h) útoky môžu mať dlhšie trvanie v čase,
i) obeť nemusí o napadnutí dlhšiu dobu vedieť,
j) obeť nemusí byť schopná identifikovať agresora,
k) zverejnené informácie, fotografie a audiozáznamy a videozáznamy môže
byť náročné odstrániť z internetu.
Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov
(proti občianskemu spolunažívaniu, proti majetku).
Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu (prečin alebo zločin – ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, nátlak, vydieranie, lúpež, krádež, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci).Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil 14. rok veku.
Pedagogický zamestnanec, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, sa vystavuje riziku trestného postihu. Svojím konaním môže naplniť i skutkovú podstatu trestného činu – neprekazenia, neoznámenia trestného činu alebo ublíženia na zdraví, a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia či funkcie.Prevencia šikanovania
Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych podobách. V rámci účinnej prevencie šikanovania škola:
· vytvára priaznivú klímu,
· zabezpečuje úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a zákonnými zástupcami, jasne vymedzuje možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení),
· školským poriadkom jasne stanovuje pravidlá správania, vrátane sankcií za ich porušovanie, vedie písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
· v súlade s pracovným poriadkom zaisťuje zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez
prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej
činnosti v priestoroch, kde by mohlo dôjsť k šikanovaniu (záchody, šatne),
· pre pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov organizuje semináre s odborníkmi
zaoberajúcimi sa danou problematikou,
· informuje verejnosť o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvie o šikanovaní (poskytnutie kontaktov na inštitúcie, ktoré sa šikanovaním zaoberajú),
· zabezpečuje vzdelávanie triednych učiteľov, koordinátorov prevencie a výchovných poradcov v oblasti prevencie šikanovania,
· pri riešení problémov so šikanovaním úzko spolupracuje s odborníkmi príslušného Centra
pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, prípadne s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny,
· stanovuje oznamovaciu povinnosť pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom okamžite upozorniť na problémy šikanovania vedenie školy, ktoré bez meškania problém rieši a každej obeti poskytne okamžitú pomoc.Metódy riešenia šikanovania školou
· zaistenie ochrany obetiam
· rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou a rozhovor
s agresormi· nájdenie vhodných svedkov (individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory svedkov). Nikdy nekonfrontovať obete a agresorov! Zabránenie agresorom krivo vypovedať, izolovanie, neumožnenie dohody na spoločnej výpovedi.
· kontaktovanie zákonných zástupcov
· kontaktovanie Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
· poskytnutie podpory obeti
· nahlásenie závažnejšieho prípadu šikanovania políciiOpatrenia
Pre obete:
· Odporúčanie zákonným zástupcom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
· Zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľkou školy v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.Pre agresorov:
· Odporúčanie zákonným zástupcom agresorov vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
· Udelenie opatrenia vo výchove – napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy, zníženie známky zo správania.
· Preloženie žiaka do inej triedy (ak to podmienky školy dovoľujú).
· V mimoriadnych prípadoch:
- odporučenie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do príslušného
diagnostického centra alebo liečebno-výchovného sanatória,
- oznámenie príslušnému ÚPSVaR – odbor sociálnoprávnej ochrany detí za účelom využitia
nutných výchovných opatrení v prospech maloletých v zmysle zákona č. 305/2005 Z. z. o
sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých
zákonov v znení neskorších predpisov,
- oznámenie príslušnému útvaru policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu
šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.Spolupráca školy s rodičmi žiakov
· Pri podozrení zo šikanovania škola predvolá rodičov, resp. zákonných zástupcov obete i
agresorov na pohovor s riaditeľom školy v prítomnosti výchovného poradcu, školského
psychológa, z ktorého sa vyhotoví písomný zápis.
· Upozorní rodičov, aby sledovali možné príznaky šikanovania a ponúkne im pomoc.
· Zabezpečí taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií zo strany pedagogických
zamestnancov.Spolupráca školy s inými inštitúciami
V rámci prevencie šikanovania škola:
· úzko spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Leviciach (ďalej len „CPP“)
· riadi sa opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CPP.
Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu je
riaditeľ školy povinný bez zbytočného odkladu oznámiť túto skutočnosť:
· príslušnému útvaru policajného zboru,
· orgánu sociálnoprávnej ochrany.Problémy šikanovania rieši Smernica č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach , ako aj vnútorný predpis upravujúci postup prevencie a riešenia žiakov v škole a školskom zariadení.
ČL. XV
DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKOLY
1. Žiaci školy sú povinní dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia pravidelne a načas. Aj účasť na vyučovaní voliteľných a nepovinných predmetov, krúžkov a ŠKD je pre zapísaných žiakov povinná.
2. Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, mimoriadne nepriaznivom počasí a prerušení premávky hromadnej dopravy, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii školy.
3. Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania z dôvodov vopred známych, požiada zákonný zástupca písomne vyučujúceho alebo triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Vyučujúci je oprávnený uvoľniť žiaka z jednej vyučovacej hodiny. Triedny učiteľ je oprávnený uvoľniť žiaka z vyučovania zo závažných dôvodov na dobu najviac jedného dňa.
4. Ak je predpokladaná neprítomnosť žiaka dlhšia, požiada zákonný zástupca žiaka o uvoľnenie písomne riaditeľa školy.
5 Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.. Vopred známu návštevu lekára oznámi rodič triednemu učiteľovi písomnou formou alebo telefonicky.
7.Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť neplnoletého dieťaťa alebo žiaka aj v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni bez lekárskeho potvrdenia; počet dní určí ministerstvo školstva.
8. V prípade ochorenia COVId-19 podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní/víkendy a sviatky sa nepočítajú/. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích z dôvodu tohto ochorenia musí žiak predložiť ,,Potvrdenie od lekára“. Pri návrate do školy predloží ,,Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“. V prípade nepredloženia vyhlásenia sa žiak považuje za príznakového.
9. Triedny učiteľ ospravedlní neprítomnosť žiaka na vyučovaní len na základe písomného ospravedlnenia v žiackej knižke, slovníčku z dôvodu choroby podpísaného lekárom alebo rodičom. Ospravedlnenie neprítomnosti je žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi v deň nástupu do školy po predchádzajúcej absencii. V prípade pochybnosti má triedny učiteľ právo tieto zápisy v žiackej knižke overiť.
10. Ak ochorie žiak alebo osoba žijúca s ním v spoločnej domácnosti na infekčnú chorobu, oznámi to rodič žiaka písomne riaditeľovi školy.
11. Žiak, ktorý odchádza na lekárske vyšetrenie alebo z iných vážnych dôvodov v priebehu vyučovania, smie opustiť budovu školy len v sprievode zákonného zástupcu. Svojvoľný odchod žiaka pred ukončením vyučovania sa klasifikuje ako útek zo školy.
12.Neospravedlnenú neúčasť žiaka, ktorá trvá viac ako 15 hodín v mesiaci, je povinný riaditeľ školy oznámiť zriaďovateľovi, pretože sa chápe ako zanedbanie povinnej školskej dochádzky.
13. Od navštevovania niektorého predmetu môže žiak byť oslobodený len na základe potvrdenia lekára, centra CPPPaP a písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Toto potvrdenie sa obnovuje vždy na začiatku každého ďalšieho školského roka.
14. Na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka a odporučenia praktického lekára pre deti a dorast alebo odporúčania zariadenia poradenstva a prevencie môže riaditeľ základnej školy zo zdravotných dôvodov alebo z iných závažných dôvodov rozhodnúť o oslobodení alebo čiastočnom oslobodení žiaka od vyučovania niektorého predmetu, a to na celý školský rok alebo jeho časť; v rozhodnutí určí náhradný spôsob vzdelávania žiaka v čase vyučovania tohto predmetu.
15. Ak žiak v jednom klasifikačnom období vymešká z celkového počtu vyučovacích hodín viac ako 1/2 hodín z akéhokoľvek predmetu a nemá dostatočný počet známok za polrok môže riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade nariadiť vykonanie komisionálnej skúšky z daného predmetu.
16. Žiak 9. roč. v rámci profesijnej orientácie môže vymeškať 2 vyučovacie dni z dôvodu návštevy Dňa otvorených dverí na strednej škole – v sprievode rodiča o čom vopred predloží písomné potvrdenie rodiča.
17. Ak má učiteľ odôvodnené podozrenie, že žiak alebo jeho rodičia porušujú povinnosť šk. dochádzky, neprítomnosť sa považuje za neospravedlnenú, rodičom po 15 hodinách neospravedlnenej neprítomnosti zasiela upozornenie na nedbalú šk. dochádzku.
ČL. XVI
POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV
1. Týždenníkov určuje triedny učiteľ. Sú dvaja a ich mená sú zapísané v triednej knihe.
2. Týždenníci dbajú o čistotu tabule, triedy, pripravujú kriedu, popisovače a učebné pomôcky, hlásia mená neprítomných žiakov.
3. Po skončení vyučovania skontrolujú čistotu v triede, pozatvárajú okná, zotrú tabuľu, zhasnú svetlá, skontrolujú uzáver vody a odchádzajú z triedy poslední.
4. Týždenníci dbajú na šetrenie elektrickou energiou- počas prestávky vypínajú osvetlenie tried.
5. Pri zistení, že v triede je niečo pokazené túto skutočnosť oznámia ihneď triednej učiteľke.
6. Neprítomnosť vyučujúceho na hodine hlásia okamžite niektorému členovi vedenia školy, respektíve vyučujúcemu v zborovni.
ČL. XVII
STAROSTLIVOSŤ O ŠKOLSKÉ POTREBY A ZARIADENIA
1. Žiak je povinný šetriť učebnice (musia byť obalené) a školské potreby, udržiavať v poriadku a čistote svoje miesto, triedu a iné školské priestory, chrániť majetok školy pred poškodením. Je povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín. Šetrí elektrickou energiou a vodou, neničí školské lavice, školské stoličky ani zariadenie, steny a podlahu v triede a v škole.
2. Po skončení vyučovania si žiaci upravia triedu, týždenník zotrie tabuľu, po dohode každý žiak vyloží stoličku na lavicu, pozbiera si odpadky okolo lavice a dá ich do koša. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel, za skrine a voľne v školskom areáli.
3. Žiaci si vážia jedlo, neplytvajú ním, nezjedenú desiatu nevyhadzujú do koša, ale odnesú si ju domov. Každý žiak zanechá svoje miesto v poriadku.
4. Ak žiak úmyselne zničí zariadenie školy, školské potreby svoje alebo spolužiakove, zákonný zástupca uhradí uhradí vzniknutú škodu.
5.V prípade poškodenia učebníc sa výška úhrady za poškodenie stanoví na základe Vyhlášky č. 527/2021 Ministerstva školstva , vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o edukačných publikáciách.
5. Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je v plnej miere povinný nahradiť rodič žiaka (zákonný zástupca).
6. Ak žiak prestupuje na inú školu, učebnice odovzdá v škole .
ČL. XVIII
REPREZENTÁCIA ŠKOLY NA VEDOMOSTNÝCH A ŠPORTOVÝCH SÚŤAŽIACH, OLYMPIÁDACH A ZÁUJMOVO-UMELECKÝCH SÚŤAŽIACH
Riaditeľ školy a školského zariadenia umožňuje deťom a žiakom účasť na súťažiach.
ČL.XIX
STAROSTLIVOSŤ O OCHRANU ZDRAVIA ŽIAKOV, BEZPEČNOSŤ NA VYUČOVANÍ A ŠKOLSKÝCH PODUJATIACH
1. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
2. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
3. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
4. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci určený ako zdravotník žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo onemocnení informuje rodičov žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistí, do zošita úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa Záznam o registrovanom úraze.
5. Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci v triede. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť určení dozor konajúci učitelia. Na škole sú zriadené dozory:
-
- dozory cez prestávky na chodbách
- dozor v školskej jedálni počas vydávania obedov
- dozor pred a po vyučovaní
Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.
6. Na exkurziách, výletoch, vychádzkach, lyžiarskych výcvikoch, v školách v prírode platia všetky predpisy v plnom rozsahu. Okrem toho sú žiaci povinní dodržiavať termín odchodov a príchodov, bez vedomia vyučujúceho nesmú opustiť skupinu, žiaci musia dodržiavať všetky pokyny učiteľa a vychovávateľa, rešpektovať dopravné predpisy a chrániť majetok a prírodu.
7. Na vyučovaní, počas prestávok i v mimo vyučovacom čase je zakázaná akákoľvek forma šikanovania spolužiaka alebo skupiny spolužiakov akýmkoľvek spôsobom, t.j. fyzicky, slovne, zastrašovaním, krádežou, a poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi.
V prípade zistenia šikanovania, škola postupuje podľa Smernice č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach
8. Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu legálnych i nelegálnych drog:
a) Vstup do budovy školy cudzím osobám je zakázaný.
b) Cudzia osoba sa môže pohybovať po budove školy iba so súhlasom člena vedenia školy.
c) Učitelia a pracovníci školy sú povinní upozorniť na podozrivé správanie žiakov.
d) V prípade podozrenia na požitie drogy alebo omamnej látky okamžite riešia situáciu v spolupráci s vedením školy.
e) V spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.
f) V prípade , že bude v školskom areáli zistená osoba, ktorá ponúka žiakom návykové látky, prípadne ich navádza na ich požitie či odkúpenie, je vedenie školy povinné okamžite kontaktovať políciu.
9. Žiakom je prísne zakázané šíriť a prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou cigarety a všetky tabakové výrobky, pyrotechniku, drogy, alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky, užívať ich v škole alebo na činnostiach organizovaných školou, ale aj mimo školy.
10. Žiakom je zakázané prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní. Hrať o peniaze je prísne zakázané. Je zakázané prinášať a šíriť akékoľvek materiály s nevhodným alebo pornografickým obsahom.
11. Na pôde školy je prísne zakázané propagovať alebo šíriť násilie, rasizmus a iné druhy intolerancie.
ČL. XX
VÝCHOVNÉ OPATRENIA
A. POCHVALY
1. Pochvala od triedneho učiteľa:
a) za výborný prospech a vzorné správanie
b) za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach
c) za pomoc triednemu učiteľovi, príp. iným vyučujúcim a za korektné vzťahy medzi spolužiakmi
d) pochvala za vzornú dochádzku
2. Pochvala od riaditeľa školy školy:
a) za výborný prospech a vzorné správanie
b) za reprezentáciu školy (úspešný riešiteľ v okresných , regionálnych a vyšších kolách
súťaží)
c) za záslužný alebo statočný čin
3. Udelenie vecnej odmeny:
a) pre žiakov 9. ročníka za vzornú reprezentáciu školy, výborný prospech, korektné správanie sa k spolužiakom i vyučujúcim
b) úspešný riešiteľ v okresných, regionálnych a vyšších kolách súťaží
Priestupky žiakov
Bežné priestupky:
- nenosenie si pomôcok , úbor na TSV
- neprezúvanie,
- neplnenie si povinností týždenníka,
- neporiadok na mieste,
- vyrušovanie na hodinách,-nevhodné správanie sa na spoločenských podujatiach
Uvedené priestupky zapísať do ETK/ŽK triedny učiteľ .Za klasifikačné obdobie (polrok) triedny učiteľ hodnotí bežné priestupky nasledovne:
2 zápisy (dohovor triednym učiteľom)
5 zápisov (napomenutie od triedneho učiteľa)
8 zápisov (pokarhanie od triedneho učiteľa)
9 zápisov (pokarhanie od riaditeľa školy)
10 a viac zápisov (2 zo správania)
Od 5 zápisov – triedny učiteľ vyzve zákonného zástupcu na prerokovanie priestupkov.
Závažné priestupky :
- sústavné vyrušovanie na hodinách
- opakované používanie vulgárnych výrazov,
- - nerešpektovanie pokynov učiteľa
- slovné (vulgárne vyjadrovanie), fyzické a iné napadnutie vyučujúceho, zamestnanca školy, prípadne spolužiaka,
- opustenie budovy školy počas vyučovacieho procesu okrem obedňajšej prestávky,
- používanie mobilných telefónov, tabletov, notebookov a iných elektronických médií /zhotovovanie akýchkoľvek záznamov , profilov /na vyučovacej hodine aj mimo nej je možné len so súhlasom vyučujúceho; počas vyučovacieho procesu mobilné telefóny a iné elektronické médiá musia byť odložené u triedneho vyučujúceho v prípade jeho neprítomnosti u vyučujúceho , ktorý zastupuje triedneho učiteľa
- bezdôvodné opustenie školy alebo školskej skupiny pri mimoškolských aktivitách
- preukázané klamstvo a podvody voči vyučujúcim a triednym učiteľom
- používanie predmetov alebo zariadení, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť alebo narušujú vyučovací proces
- používanie predmetov a látok (zbrane, chemikálie a pod.), ktoré svojím charakterom ohrozujú zdravie a bezpečnosť ostatných žiakov aj žiaka samotného na vyučovaní- šikanovanie (všetky formy) spolužiakov
Mimoriadne závažné priestupky :
- opakované šikanovanie žiakov (aj slovné) a nebezpečné vyhrážanie sa žiakom a učiteľom, kyberšikana
- arogancia a drzosť voči zamestnancom školy
- opakované alebo závažné fyzické alebo slovné napadnutie zamestnancov školy alebo spolužiakov
- preukázaná krádež
- fajčenie v školských priestoroch alebo pri mimoškolských aktivitách
- konzumácia alkoholu a používanie drog v školských priestoroch alebo pri mimoškolských aktivitách
- šírenie materiálov s obsahom, ktorý odporuje mravným zásadám (pornografia, nabádanie k rasovej alebo náboženskej neznášanlivosti a pod.)
- úmyselné ničenie školského zariadenia a pod.
- ostatné činnosti, ktoré svojim charakterom poškodzujú dobré meno školy na verejnosti
O priestupku a návrhu na riešenie je triedny učiteľ povinný informovať zákonného zástupcu a z pohovoru vyhotoviť písomný záznam.
Neskorý príchod na vyučovanie:
Neskorý bezdôvodný príchod na 1. vyučovaciu hodinu je porušením školského poriadku podľa Čl.III ods. 5. Pod pojmom neskorý a bezdôvodný príchod sa rozumie čas v minútach, za ktorý sa žiak omešká na vyučovaciu hodinu . Tieto minúty sa vždy na konci mesiaca zratúvajú a pri udelení výchovných opatrení sa postupuje ,ako pri ,,Neospravedlnených neúčastiach na hodinách“.
Neospravedlnená neúčasť na hodinách:
- za 1 až 3 vymeškané hodiny (napomenutie od triedneho učiteľa)
- za 4 až 7 vymeškaných hodín (pokarhanie od triedneho učiteľa)
- za 8 až 12 vymeškaných hodín (pokarhanie od riaditeľa školy)
- za 13 až 20 vymeškaných hodín (stupeň 2 zo správania)
- za 21 až 30 vymeškaných hodín (stupeň 3 zo správania)
- za 31 a viac vymeškaných hodín (stupeň 4 zo správania)V prípade poškodenia školského majetku úmyselne alebo z nedbalosti je zákonný zástupca žiaka povinný vzniknutú škodu nahradiť.
Absenciu na vyučovaní rieši triedny učiteľ v spolupráci s rodičmi a výchovným poradcom.
Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé) –Znížená známka zo správania na stupeň 2 sa udeľuje napr. za :- za 10 a viac neskorých príchodov na vyučovanie
- 13 - 20 vymeškaných neospravedlnených hodín
- fyzické napadnutie spolužiaka-opakované vulgárne sa vyjadrovanie
- šikanovanie
- agresívne správanie voči žiakom, učiteľom alebo iným zamestnancom
- krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania
- falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, lekárske potvrdenie, pod.)
- priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin
- úmyselné poškodzovanie majetku školy
- svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy)- falšovanie dokladov (napr. ospravedlnenky, dopisovanie známok)
Postup triedneho učiteľa pri udelení zníženej známky zo správania na stupeň uspokojivé:
- triedny učiteľ vykoná pohovor so žiakom a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o ďalšom riešení – postúpenie riaditeľovi školy
- triedny učiteľ predloží riaditeľovi školy návrh na udelenie zníženej známky zo správania.
- triedny učiteľ na pokyn riaditeľa školy pripraví písomné podklady pre informovanie rodiča (zákonného zástupcu žiaka) o dôvodoch na návrh na zníženie známky zo správania a navrhne termín ich pozvánky na prerokovanie priestupku.
Postup riaditeľa školy pri udelení zníženej známky zo správania na stupeň uspokojivé:
- vykoná pohovor so žiakom a prípadne s ďalšími žiakmi a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o spôsobe nápravy. O pohovore vykoná triedny učiteľ alebo výchovný poradca písomný záznam, v ktorom budú obsiahnuté závery a konkrétne opatrenia na odstránenie nedostatku s termínom kontroly ich splnenia, zápis , ktorý sa uloží do dokumentácie žiaka.
- riaditeľ školy , alebo triedny učiteľ písomne alebo osobne informuje rodiča/zákonného zástupcu žiaka o priestupku žiaka a pozve ich na pohovor.
- o rokovaní s rodičmi/zákonnými zástupcami vykoná zápis, podpíše riaditeľ, rodič/ zákonný zástupca a prítomný zapisovateľ (spravidla triedny učiteľa výchovný poradca)
- na základe stanoviska predloží návrh na zníženie známky zo správania na stupeň uspokojivé na rokovanie PR ZŠ.Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):
Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších
previnení.
Znížená známka zo správania na stupeň 3 sa udeľuje napr. za :
- 21 - 30 vymeškaných neospravedlnených hodín
- vážne porušenie školského poriadku to sú ,,Závažné priestupky“ uvedené v ČL.XX. tohoto poriadku
- fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a opakovanéšikanovanie
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin
- falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod.
- úmyselné poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody
- za propagáciu rasizmu, fašizmu , nacizmu a xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok.Postup triedneho učiteľa pri udelení zníženej známky zo správania :
- triedny učiteľ vykoná pohovor so žiakom a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o ďalšom riešení – postúpenie riaditeľovi školy
- triedny učiteľ predloží riaditeľovi školy návrh na udelenie zníženej známky zo správania.
- triedny učiteľ na pokyn riaditeľa školy pripraví písomné podklady pre informovanie rodiča (zákonného zástupcu žiaka) o dôvodoch na návrh na zníženie známky zo správania a navrhne termín ich pozvánky na prerokovanie priestupku za prítomnosti výchovného poradcu.
Postup riaditeľa školy pri udelení zníženej známky zo správania :- vykoná pohovor so žiakom a prípadne s ďalšími žiakmi a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o spôsobe nápravy. O pohovore vykoná triedny učiteľ za prítomnosti výchovného poradcu záznam, v ktorom budú obsiahnuté závery a konkrétne opatrenia na odstránenie nedostatku s termínom kontroly ich splnenia, zápis , ktorý sa uloží do dokumentácie žiaka.
- riaditeľ školy , alebo triedny učiteľ písomne alebo osobne informuje rodiča/zákonného zástupcu žiaka o priestupku žiaka a pozve ich na pohovor.
- o rokovaní s rodičmi/zákonnými zástupcami vykoná zápis, ktorý podpíše riaditeľ, rodič/ zákonný zástupca a prítomný zapisovateľ (spravidla triedny učiteľ a výchovný poradca)
- na základe stanoviska predloží návrh na zníženie známky zo správania na stupeň uspokojivé na rokovanie PR ZŠ.Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):
Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy
Znížená známka zo správania na stupeň 4 sa udeľuje napr. za :
- za 31 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín- veľmi vážne porušenie školského poriadku to sú ,,Mimoriadne závažné priestupky“ uvedené v ČL.XX. tohoto poriadku
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin
- ak sa takéhoto jednania dopustí maloletý žiak, problém preberá sociálny kurátor
a postupuje podľa právnych predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými opatreniami voči žiakovi a zákonnému zástupcovi v zmysle platnej legislatívy.Postup triedneho učiteľa pri udelení zníženej známky zo správania :
- triedny učiteľ vykoná pohovor so žiakom a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o ďalšom riešení – postúpenie riaditeľovi školy
- triedny učiteľ predloží riaditeľovi školy návrh na udelenie zníženej známky zo správania.
- triedny učiteľ na pokyn riaditeľa školy pripraví písomné podklady pre informovanie rodiča (zákonného zástupcu žiaka) o dôvodoch na návrh na zníženie známky zo správania a navrhne termín ich pozvánky na prerokovanie priestupku za prítomnosti výchovného poradcu.
Postup riaditeľa školy pri udelení zníženej známky zo správania :- vykoná pohovor so žiakom a prípadne s ďalšími žiakmi a objasní mu v čom a ako sa dopustil previnení a o spôsobe nápravy. O pohovore vykoná triedny učiteľ za prítomnosti výchovného poradcu záznam, v ktorom budú obsiahnuté závery a konkrétne opatrenia na odstránenie nedostatku s termínom kontroly ich splnenia, zápis , ktorý sa uloží do dokumentácie žiaka.
- riaditeľ školy , alebo triedny učiteľ písomne alebo osobne informuje rodiča/zákonného zástupcu žiaka o priestupku žiaka a pozve ich na pohovor.
- o rokovaní s rodičmi/zákonnými zástupcami vykoná zápis, ktorý podpíše riaditeľ, rodič/ zákonný zástupca a prítomný zapisovateľ (spravidla triedny učiteľ)
- na základe stanoviska predloží návrh na zníženie známky zo správania na stupeň neuspokojivé na rokovanie PR ZŠ.Výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka MP č. 22/2021 čl.9 , s dátumom klasifikačnej porady.
Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním starostlivosti o povinnú školskú dochádzku žiaka zo strany jeho zákonného zástupcu.D. OCHRANNÉ OPATRENIE
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje účastníkom vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca.
Riaditeľ školy privolá :
- zákonného zástupcu žiaka
- zdravotnú pomoc
- príslušníka polície
Toto ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví vyučujúci učiteľ s vedomím riaditeľa školy písomný záznam.
ČL. XXI
SPRÁVANIE ŽIAKOV V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI
1. Žiaci dodržujú pokyny pedagógov vykonávajúcich dozor, ale i iných učiteľov
a vychovávateľov, ktorí sa zdržujú v ŠJ. Pred vstupom si tašky a bundy nechávajú na
chodbe. Je vhodné, aby si umyli ruky.
2. Žiaci prichádzajú na obed len v čase po poslednej vyučovacej hodine, nie cez prestávky.
3. Pri stole sa žiaci správajú slušne, nevykrikujú, nerozprávajú nahlas, neničia príbory,
stoličky a obrusy.
4. Ovocie, jogurty, príp. iné doplnky obeda konzumujú pri stole, nevynášajú ich otvorené
alebo nedojedené z jedálne.
5. Šupky a zvyšky ovocia odhadzujú žiaci do koša na odpadky v jedálni, je zakázané
odhadzovať ich vonku cestou domov.
6. Použitý riad odnášajú žiaci k okienku, miesto pri stole nechávajú čisté, stoličku pri odchode
zasunú k stolu.
7. V ŠJ sa nezdržiavajú žiaci, ktorí sa nestravujú. Výnimku povoľuje dozor konajúci učiteľ.
8. Obed v školskej jedálni sa podáva od 11,15 do 13,30 hodiny.
9. Vstup cudzích osôb vrátane rodičov je z hygienických dôvodov do ŠJ zakázaný.
ČL. XXII
DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKD
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení
stanoveného poplatku .Výška stanoveného poplatku v ŠKD sa upravuje podľa platného
VZN obce Tekovské Lužany na daný rok.
2. Činnosť ŠKD:
11,15 – 16,00 hod.
3. Odchod žiaka zo ŠKD je možný len tým spôsobom aký je písomne dohodnutý na
zápisnom lístku. Ak má žiak odísť zo ŠKD v iný čas, ako je uvedené na zápisnom lístku,
musia o to rodičia požiadať písomne.
4. Správanie žiakov v ŠKD sa riadi zásadami uvedenými v tomto školskom poriadku.
ČL. XXIII
ORGANIZÁCIA DIŠTANČNÉHO VYUČOVANIA
Študenti a učitelia1. Dištančná forma vzdelávania žiakov školy prebieha prostredníctvom elektronickej
komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy nasledujúcimi formami:
prioritne prostredníctvom edukačného portálu EduPage,
2. Triedny učiteľ / učiteľ najskôr dohodne a overí možnosti spolupráce so žiakmi cez EduPage, až potom ich začne realizovať.
3. Učitelia jednotlivých predmetov budú vyučovať on-line zadávať žiakom úlohy (podľa
upraveného zverejneného rozvrhu hodín) v primeranom rozsahu a primeranej
náročnosti s určením presného termínu na preštudovanie/vypracovanie:
- nové učivo na samoštúdium (študijné texty, prezentácie,...),
- úlohy na precvičenie učiva (pracovné listy, doplňovačky, ...),
- zadania na overenie pochopenia učiva (on-line testy, krátke previerky, ...),
- projekty na samostatnú prácu.
4. Učiteľ dodržuje požiadavku primeranosti.Na ročníkoch 1.- 4. sa učia denne 4. hodiny
Na ročníkoch 5. – 9- sa učia denne 5 hodín
Učivo a úlohy zadáva učiteľ v súlade s rozvrhom dištančného vzdelávania, v čase od 7:30 hod – 13:00 hod.
5. Zadávanie učiva a úloh:
- učiteľ pošle žiakom naraz učebný materiál v rozsahu, ktorý zodpovedá jednej
vyučovacej hodine;
- on-line testy zadávať s predstihom, po zopakovaní učiva;
- ak chce učiteľ k učebnému materiálu pridať aj pracovný list, zohľadní reálny čas,
ktorý je potrebný na jeho vypracovanie;
- žiakom je potrebné dať na vypracovanie zadaných úloh dostatočný čas.6.Klasifikácia:
- Žiaci budú klasifikovaní v súlade s Metodickým pokynom č. 22/2021 na
hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy. Známky a slovné hodnotenia
zadaní domácich úloh, budú zverejňované cez EduPage.
7. Žiaci sú povinní:- na začiatku vyučovacej hodiny potvrdiť svoju prítomnosť – zapnutím kamery
- spolupracovať s pedagogickými zamestnancami a komunikovať s nimi;
- zúčastňovať sa dištančného vyučovania podľa zverejneného upraveného rozvrhu;
- vypracovať a odoslať ku kontrole zadané úlohy v požadovanom termíne. Ak žiak
neposiela bez ospravedlnenia zadané úlohy do učiteľom stanoveného termínu je
hodnotený známkou nedostatočný (5);
- ak sa žiak nemôže z objektívnych dôvodov zúčastniť on-line vyučovania, zaslať
vypracované zadanie do stanoveného termínu, pošle zákonný zástupca/plnoletý
žiak správu cez EduPage s odôvodnením neprítomnosti triednemu učiteľovi/
učiteľovi predmetu.
ČL.XXIV
Záverečné ustanovenie
1. Zmeny a dodatky školského poriadku schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na
pedagogickej rade a rade školy.
2. Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy.
3. Triedny učiteľ preukázateľným spôsobom oboznámi so školským poriadkom žiakov triedy a ich zákonných zástupcov.
4. Školský poriadok pre žiakov je súčasťou Vnútorného poriadku školy. Jeho súčasťou
sú i školský poriadok pre učiteľov, vnútorný poriadok odbornej učebne, počítačovej
učebne, zásady bezpečnosti a ochrany zdravia, s ktorými sú žiaci oboznámení na
vyučovacích hodinách alebo pri činnostiach organizovaných školou.
5. Zmeny a doplnky Vnútorného poriadku školy vydáva riaditeľ školy po prerokovaní na
pedagogickej rade.
6. Tento Školský poriadok pre žiakov nadobúda účinnosť 01.10.2024. Týmto dňom sa ruší
Školský poriadok zo dňa 31.01.2023
7. Tento Školský poriadok pre žiakov bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa:1.10.2024
V Tekovských Lužanoch : 1.10.2024 Mgr. Ján Merva
riaditeľ školy